Kwiatek dla Oliwki

 

Dzisiaj Oliwka ( córka Magdy) obchodzi swoje 16 – ste urodziny. I chociaż na pewno dzisiaj tutaj nie zaglądnie, albowiem jest już w trakcie rowerowej pielgrzymki do Częstochowy, ale zostawiam Jej tutaj  śliczny urodzinowy kwiatuszek z buziaczkami i najlepszymi urodzinowymi życzeniami. No i życzę Jej  też, aby dzielnie zniosła trudy tej rowerowej wyprawy i szczęśliwie i zdrowo, bez żadnych uszczerbków na ciele i duszy  do Krakowa powróciła.

Dzisiaj w kościele katolickim obchodzimy jedno z największych i najważniejszych świąt :  Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej – Boże Ciało.
Jest to święto, które podobnie jak w Wielki Czwartek obchodzimy na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy, podczas której Pan Jezus ustanowił sakrament Komunii Świętej, przemieniając chleb w swoje  Ciało , a wino w  swoją Krew przelaną za nas na krzyżu .
Pisałam, ze oba święta są podobne, z tym, że w Wielki Czwartek rozpatrujemy przemienienie Ciała i Krwi w kontekście  obrazu Męki Pana Jezusa, a Boże Ciało jest świętem radosnym i dziękczynnym za ustanowienie Najświętszej  Eucharystii.
Po  uroczystej Mszy Świętej w kościołach będą procesje dziękczynne do czterech ołtarzy, przy każdym z nich będzie czytana Ewangelia i odprawiana krótka modlitwa, w czasie tych procesji  będzie niesiony  pod baldachimem Najświętszy Sakrament, kościelne sztandary i figury, a dzieci ubrane na biało, albo w regionalnych strojach, będą przed Najświętszym Sakramentem sypać kwiatki z koszyczka. Takie procesje będą się odbywały przez oktawę Bożego Ciała, a w Krakowie właśnie w oktawę tego święta będzie „urzędował” Lajkonik, na pamiątkę napaści Tatarów na Kraków. ale o tym napisze dopiero za tydzień.

Na szczęście ten dzień zapowiada nam się ciepło i słonecznie i oby tak było wszędzie dzisiaj w Polsce.
Życzę przyjemnego świętowania, mimo, że sytuacja w Polsce jest dosyć napięta. Bądźmy ponad wszystko.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s