PAMIĘTAMY – DZIĘKUJEMY !!!!!!

W  owym pamiętnym roku miałam już 30 lat i świetnie rozumiałam, co się aktualnie w kraju wtedy wydarzyło.

31 sierpnia 1980 – pamiętna data. Razem z rodziną oglądaliśmy przez kilka dni transmisje z trwania strajku w Stoczni Gdańskiej i z drżeniem serca  czekaliśmy na jego wynik.
I gdy przyszedł ten dzień, wszyscy przywitaliśmy go z wielkim entuzjazmem, radość zapanowała w całej Polsce, gdy dowiedzieliśmy się, że Lech Wałęsa w imieniu Komitetu Strajkowego podpisał z przedstawicielem ówczesnego rządu ministrem Jagielskim porozumienie, na warunkach wynegocjowanych  przez Komitet Strajkowy. Pewnie, że obie strony musiały pójść wtedy na pewien kompromis, ale sam fakt podpisania tej ugody był bardzo doniosłym momentem, można powiedzieć, że był początkiem domina upadku komunizmu w Polsce.
Od tego dnia rozpoczął się powolnie co prawda przebiegający, ale nowy etap w historii, nie tylko Polski, ale i państw tak zwanego wtedy Bloku Wschodniego – Krajów Demoludu.
Jeszcze dzisiaj widzę ten olbrzymi długopis, który Lech Wałęsa dzierżył w ręce podpisując umowę, jeszcze słyszę te okrzyki radości i głos Wałęsy gdy donośnie wszystkim ogłosił : Dzisiaj powstał Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”.  A potem rozentuzjazmowany tłum na rękach przeniósł go w kierunku bramy Stoczni, a wiwatom nie było końca. Ludzie rzucali się sobie w ramionach, ściskali się, płakali z radości.
Tak było, byłam tego świadkiem!!!!!!!
Tylko dlaczego są dzisiaj ludzie, którzy ten dzień chcą przekreślić, którzy zmieniają bieg historii, którzy zaprzeczają temu, co ja i miliony Polaków widziało na swoje własne oczy????
Jakie oni mają moralne prawo do przeinaczania faktów, do podstawiania fałszywych bohaterów, do niszczenia prawdziwych Bohaterów???????
Owszem, w tym czasie wiele ważnych osób razem pracowało nad tym, aby owocnie opracować podpisywane później porozumienie
W tym samym czasie w Gdańsku, przy MKS powstała komisja ekspertów, w skład której weszli: Tadeusz Mazowiecki, Bronisław Geremek, Tadeusz Kowalik, Andrzej Wielowieyski, Jadwiga Staniszkis, Waldemar Kuczyński i Bohdan Cywiński.
Były też liczne podkomisje, które pod względem prawnym dopracowywano szczegóły porozumienia, między innymi w jednej z podkomisji działał przez pewien czas również i  Lech Kaczyński, ale nie był on żadnym czołowym działaczem, którego teraz na siłę z jego postaci robią. 
31 sierpnia 1980 o godzinie 16:40 MKS w Gdańsku i komisja rządowa podpisały w sali BHP Stoczni Gdańskiej porozumienie. Pierwszy punkt słynnych 21 postulatów brzmiał: „Akceptacja niezależnych od partii i pracodawców wolnych związków zawodowych wynikających z ratyfikowanych przez PRL Konwencji nr 87 Międzynarodowej Organizacji Pracy, dotyczących wolności związków zawodowych. 
Takie są fakty, znane nie tylko mi, ale i milionom obecnych wtedy w Polsce i poza Polska Polaków i nie tylko Polaków, znane zresztą również na forum całej Europy i całego świata.
To te  słowa   „Solidarność” i Lech Wałęsa były na wszystkich ustach ludzi na wszystkich kontynentach!!!!!!!

Nie pozwolę sobie teraz  odebrać tej radości, tego wzruszenia, tego szczęścia, które mi ta data przyniosła!!!!!!

DZIĘKUJĘ DZISIAJ LECHOWI WAŁĘSIE I WSZYSTKIM BOHATEROM TAMTYCH DNI ZA PRZYWRÓCENIE POLSCE NALEŻYTEGO MIEJSCA NA MAPIE, ZA ODWAGĘ I ZA DETERMINACJĘ, KTÓRĄ OKAZYWALI W TYCH WAŻNYCH DLA POLSKI MOMENTACH. 

Gdyby nie Lech Wałęsa, który jest symbolem tamtego sierpnia,  nie mielibyśmy dzisiaj ani prawdziwej wolności, ani prawdziwej demokracji, ale są teraz ludzie, którzy tę demokrację, tak ciężko przez tamtych wspaniałych bohaterów wywalczoną, teraz niszczą, depczą, opluwają – niech będą za swoje niecne czyny potępieni na wieki!!!!!!

Dzisiejszy dzień 31 sierpnia przypomina nam nie tylko rok 1980, ale również był to ostatni dzień wakacji, ostatni dzień wolności w roku 1939.
Nazajutrz rozpoczęła się okrutna i niesprawiedliwa wojna, podczas której wiele osób straciło życie, broniąc swojej Ojczyzny.

I OBY NIGDY NIE MUSIAŁA POWTARZAĆ SIĘ TA TRAGICZNA CHWILA, GDY CZŁOWIEK NA CZŁOWIEKA RĘKĘ PODNOSI, GDY GO
DEPCZE, PONIŻA i ZABIJA!!!!!!

ALE TO WSZYSTKO ZALEŻY W DUŻEJ MIERZE OD NAS SAMYCH !!!!!!!

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s