Film zaliczony!!!

 

 

 

Kino było omalże puste, ale nie dziwię się, większość ludzi już ten film oglądnęła.
A jakie sa moje wrażenia?
Film jest okrutnie prawdziwy i okrutnie smutny.
Oglądałam go z zainteresowaniem, pomimo, że trwał ponad 2 godziny.
Nie czuło się tego wcale, był  ciekawy, nie było dłużyzn, a ponieważ był wielowarstwowy, bo równocześnie ukazywał dzieje kolejnych trzech koleknych  księży, cały czas człowiek był skierowany na śledzenie ich losów, a równocześnie i na własną refleksję.
Wcale nie dziwię się, że księża nie chcieli dopuścićtego filmu do emisji, bo tak po prawdzie są w nim nieźle obsmarowani.
Ujawnione są w tym obrazie szystkie złe, a jednak występujace w realu cechy księży : przede wszystkim nagminne pijaństwo, rozwiązłość, chciwość na pieniądze, kłamstwo, obłuda…..
Nie będę tu wcale broniła księży, ale nie możemy zapominać, że sa oni zwykłymi ludźmi, podatnymi na wszystkie pokusy, a przyjęcie sakramentu kapłaństwa, jak widać, wcale ich nie broni przed popadaniem w otchłań grzechu. Chociaż przez to, że właśnie  są kapłanami, jeszcze bardziej powinni sobie uświadamiac swoje złe postępki i powinni próbować z nim walczyć.
I właśnie trzech bohaterów tego filmu doświadcza dojścia do tego momentu życia, w którym próbują dokonać roliczenia z własną, często bardzo bolesną przeszłością i próba zmiany dotychczasowego postępowania, co niestety w jednym z przypadków kończy się wręcz tragicznie.
Reasumujac: nie ma w takiej instytucji jak Kosciół samych złych jednostek. Owszem, niektórzy z nuch, jakby chociaż arcybiskup Mordowicz (zbieżność nazwiska z negatywną cechą czowieka?) bardzo chętnie i bez zadnych skrupułów korzysta z przywilejów swojego stanowiska – jest typowym przedstawicielem karierowcza, który dla swojej kariery wybrał drogę kościelną) A kto ma władzę, ma wszystko, a więc otacza sie ludźmi, z którymi może przeprowdzać nie zawsze czyste interesy, ma wokoo siebie świtę ludzi mu poddanych, który bez sszemrania wykonują wszelkie jego rzkazy, no i przede wszystkim ma pieniądze, które pozwalająmu nie tylko speniać dostatnnie życie, i wszelakie kaprysy, ale pozwala mu właśnie na tą pełnię władzy nieograniczonej przez nikogo, stąd może decydować nawet w sprawach  społecznych i politycznych – sakąd my to znamy???
Niestety taki właśnie Kościół jest.
Ale są i w kościele prości „funkcjonariusze wiary” – zwyczajni księża, też często uwikłani w większe lub mniejsze przeciwności losu, chcący robić chociażby też jakieś małe kroki w swojej koscielnej karierze, albo po prostu poddający się tej szarej codzienności, nie zawsze sobie z nią psychicznie dając radę.
Ale ci ostatni hyba najbardziej zdają sobie sprawę z tragizmu swojej sytuacji, często jednak podejmując jakieś decyje, próbujące je z  tego szamba wyciągnąć. Nie można określać ich jako ludzi złych, zepsutych, bo przynajmniej drzemią w nich jeszcze  te ludzkie odruchy.
Tak więc nie można powiedzieć, że cały Kośció z załozenia jest zły. Kościół to instytucja rónych ludzi, podobna innym świeckim instytucjom, a ludzie niestety podlegaja różnym instynktom, nie każdy potrafi sobie z nimi radzić. Im wyzsza hierarchia, tym pokusy większe i wola słabsza.
 
Zresztą nie ma co więcej tutaj o tym filmie deliberować. Uważam,ze jednak każdy z nas powinien oglądnać ten film, nie tylko dlatego, że jest on ostrą jednak krytyką Instytucji, a właściwie można powiedzieć, że Korporacji pod nazwą Kościół, ale właśnie dlatego, żeby wyciągnąć odpowiednie wnioski i prawidłowo ustosunkować się do ludzi którzy w tej instytucji sa zawarci.
Po prostu zwyczajni, prości ludzie, którzy z pewnych sobie znanych powodów kiedyś do Koscioła przystąpili, może rzeczywiście prawdziwa wiara ich tam przywiodła, a teraz muszą podejmować skutki swoich kroków i próbować jqakoś w tej instytuchji żyć, nie koniecznie do końca tracąc swoje człowieczeństwo. I to jest takie przecież ważne, w każdej dziedzinie naszego życia BYĆ A NIE MIEĆ!!!
Być dla Boga, dla Kościoła, dla ludzi, a nie dlatego, że korzyści z tego bycia tylko mozna czerpać..

I teraz, po obejreniu tego filmu można będąc w Kościele zadać sobie pytanie: czy ja rzeczywiście wierzę? w co, w kogo właściwie ja wierzę?Czy ten ksiądz, który stoi przede mną, jest prawdziwie oddanym kapłnem, czy tylko szarym człowiekiem, poddanym różnym pokusom i czy daje on sobie z nimi radę, równocześnie mnie pouczająć, jak powinnam żyć????

Pamiętajmy o jednym : księza po ukończeniu swoich studiów są predysponowani do tego, aby nas nauczać. Tak jak lekarz po medycynie leczy, czy inżynier budowlany po studiach buduje,, tak ksiądz  uczy nas zasad zycia, które to zasady powierzył mu Bóg.
A to czy on sam je przestrzega, to już jest inna sprawa, on jest tylko słabym człowiekiem, takim samym słabym, jak my. I tylko jedna jedyna osoba może go w przyszłości, podobnie jak i nas z tego rozliczać
Ale to wcale nie oznacza, że nie mamy prawa nie zgadzać się z  nieprawomyślnością niektóryh biskupów i nie mamy prawa ich krytytkować
Wszystko to powinno być przeprowadzane z umiarem, którego niestety ostatnio u nas w Polsce jest co raz mniej…….

Nie wszyscy ludzie z założenia  sa źli i nie wszyscy księża z założenia błądzą.
Musimy nauczyć się postrzegać ludzi,  poznawać ich intencje i dopiero wtedy odeniać, aby nie wyrądzić komuś krzywdy.

Dzsiaj całkiem bura i wrecz deszczowa niedziela, za oknem kapie i kapie ten deszcz.

Co prawda odprawiłam swoje czay ABRA KADABRA, ale niestety na razie nie widać ich pozytywnych skutów.
No trudno, czasami i niedziela moŻe być deszczowa, hociażby po to, by sobie nieco podczas  niej odpocząć, podrzemać.
Ja dremać nie mogę niestety, bo czekam na Pana Józia od komputerano i oczywiscie na mojego Maciusia – Złotą Rączkę

Ale Wam życzę, by ten niedzielny, spokojny czas mio Wam przepłynął.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s